scholastika-dejinyumeni-0064-720x540-c-default
Cyklus přednášek

Cyklus přednášek z dějin umění (prezenčně)

Naučte se přemýšlet o umění nejen v kontextu jeho historie a vývoje.

Máte rádi výtvarné umění a rádi byste mu porozuměli? Zajímá Vás, proč umělecká díla vypadají, jak vypadají? Cítíte se občas v galeriích ztraceni a příliš nechápete, co mají okolní díla znamenat? Na kurzu dějin umění na Scholastice zjistíte, že umění dělalo a stále dělá mnohem víc, než je „krásné.“ Připravili jsme pro Vás nedělní kurz, kde si osvojíte základy formální analýzy, naučíte se poznávat jednotlivé slohy a především, naučíte se o umění přemýšlet. Každou druhou neděli se sejdeme ke třem přednáškám: 1. Při poznávačce se společně naučíme na umění koukat a osvojíme si termíny a koncepty, které vám umožní si jednotlivá díla zařadit do chronologie dějin umění. 2. Na Ikonografii se vždy zaměříme na jedno téma a ukážeme si, jak se v různých epochách a kontextech zobrazovalo a jaké vedlejší významy neslo. 3. A konečně, poslední přednáška každého setkání bude věnována konkrétnímu tématu z dějin umění. V tomto semestru budeme mluvit o velikánech a velikánkách, na které ale dějepis umění pozapomněl.


Co se v kurzu naučíte?

  • Základy formální analýzy
  • Poznávat jednotlivé slohy
  • Přemýšlet o umění

Kdo kurz vede?

VOŠ, Kurzy

Jitka Šosová a Markéta Ježková

jezkovasosova

Jitka Šosová je absolventka dějin umění na Univerzitě Karlově a dějin a teorie designu a nových médií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Dlouhodobě působí v Národní galerii Praha a rovněž spolupracuje s dalšími muzei a galeriemi, například s pražským Museem Kampa či s Galerií Klatovy/Klenová, jako kurátorka a lektorka. Zabývá se především vizuální kulturou a uměním od 60. let do současností a metodologií dějin umění. Přispívá do tištěných i online médií, publikovala také řadu odborných textů.

Markéta Ježková absolvovala studium dějin umění, estetiky a francouzského jazyka na FF Univerzitě Karlově a ULB v Bruselu. Věnuje se především umění renesance a manýrismu a fenoménu panovnických sbírek 16.–⁠20. století. Více než deset let spolupracuje s oddělením vzdělávání Národní galerie v Praze a působí v Centru Studia Rudolphina Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Máte na vyučujícího dotaz? Zanechte nám svůj e-mail a my se vám ozveme.

Kliknutím na tlačítko „Zanechat adresu“ souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.



Cena kurzu: 5.500Kč

Cena kurzu:
5.500


Jak se přihlásit na kurz?

  • 1

    Vyplňte online přihlášku na našem webu. Následně obdržíte email s výzvou k uhrazení rezervačního poplatku.

  • 2

    Zaplaťte rezervační poplatek činící 700 Kč. Poplatek je nutné zaplatit do 24 hodin od obdržení výzvy. Po zaplacení rezervačního poplatku vás budeme kontaktovat zpět s instrukcí k platbě zbývající části kurzovného a dalšími informacemi.

  • 3

    Zaplaťte zbytek kurzovného. Zbývající část kurzu je nutné zaplatit do 5 pracovních dnů od obdržení výzvy.

Samotné odeslání online přihlášky vám nezajišťuje místo v daném kurzu, je třeba uhradit rezervační poplatek. Rezervační poplatek se odečítá od celkové ceny kurzu a je nevratný. Všeobecné obchodní podmínky naleznete zde. Máte-li jakékoliv dotazy, týkající se kurzů Scholastika, obraťte se na nás prostřednictvím e-mailu kurzy@scholastika.cz


Přihláška na kurz

Do dalšího semestru našich kurzů přijímáme přihlášky od října 2023.

 Máte-li jakékoliv dotazy, týkající se kurzů Scholastika, obraťte se na nás prostřednictvím e-mailu kurzy@scholastika.cz


Nejčastější otázky a odpovědi

Kurzy obvykle probíhají formou semestrální ateliérové výuky a jsou doplněny o řadu doprovodných aktivit. Studenti a studentky kurzů tak mohou mimo jiné navštěvovat přednášky hostů Scholastiky, účastnit se komentovaných prohlídek kulturních institucí nebo výstav v malých nezávislých galeriích.

Umělecké kurzy jsou zajišťovány spolkem Scholastika, z. s. – Stanovy naleznete ZDE, Všeobecné obchodní podmínky naleznete ZDE.


×