Praktická tvorba

Kurz ilustrace a komiksu

snimek-obrazovky-2023-08-21-v13.46.00

Naučte se techniky ilustrace a vizuálního storytellingu pod vedením Barbory Müllerové

Kurz ilustrace a komiksu provede řadou cvičení, kreativních zadání i výtvarných technik, které mají za cíl rozšířit obzory začínajícím i pokročilejším kreslířům a pomoci jim najít nebo rozvinout vlastní výtvarný výraz. Náplň kurzu vyvažuje výuku technických skills a řemesla s poskytováním různorodých podnětů pro experimentování a rozvíjení vlastní kreativity, stejně jako hands-on přístup založený na vlastním zkoušení a objevování s pevně strukturovanými lekcemi nabízejícími teoretické základy a praktické know-how. Procvičíte se v kompozici nebo tvorbě komiksové paneláže, dozvíte se, jak na dynamiku v obraze a vyzkoušíte si techniky a nástroje, které by vás možná ani nenapadlo využít. Plán výuky kombinuje jednotlivé lekce, v rámci kterých si vyzkoušíte různé tvůrčí techniky, zapracujete na vlastním rukopisu a rozšíříte vlastní obzory, s prací na dlouhodobějším semestrálním projektu. V každém lichém týdnu budeme v ateliéru společně pracovat na krátkém úkolu, zkoušet nové cesty a hledat vlastní výraz, zatímco v sudých týdnech využijeme čas kurzu na práci na dlouhodobějším projektu a na společné konzultace. Zároveň bude pro zájemce čas i prostor probrat s lektorkou vlastní domácí tvorbu. Náplň kurzu je sestavena tak, abyste se po něm v kresbě cítili sebevědoměji, věděli, na co si dát pozor při tvorbě komiksu nebo v přípravě tiskových dat a nabyli se inspirací pro další práci a rozvíjení svého vlastního, osobitého rukopisu. Neučíme podle tutoriálů a nebudeme vás nutit kopírovat cizí práce ani postupy!

 • Náplň lekcí:

  1. Linka, plocha, obrys, hmota – cvičení pro jistější a živější linku, práce s linkou vs. práce s plochou, kreslířské a malířské budování obrazu
  2. Úvody k semestrálním zadáním + první konzultace semestrálního projektu
  3. Jak na lidskou postavu: od skicování pohybovek k character designu
  4. Práce na semestrálním projektu + konzultace
  5. Kompoziční schémata a práce s prostorem
  6. Zaměřeno na komiks: anatomie komiksu pro pokročilejší + konzultace semestrálních prací
  7. Objevování typů exprese – výraz linky a experimentování s nástroji
  8. Zaměřeno na riso: advanced tips & tricks + konzultace semestrálních prací
  9. Dynamika v obraze – pohyb, výraz, kompozice
  10. Práce na semestrálním projektu + konzultace
  11. Šablonový tisk – jednoduchá technika s tiskařskou dílnou, kterou sbalíte do kapsy
  12. Technologické okénko: jak připravit data do tisku (riso a digitální tisk) + konzultace semestrálních projektů
  13. Kresba grafitovým práškem – práce s plochou a malířské postupy v médiu kresby
  14. Praktický workshop risografie
  15. Tři kreslicí hry na překonání bloků a prezentace semestrálních projektů

Co se v kurzu naučíte?

 • Jak udělat svoji kresbu živější, dynamičtější a suverénnější.
 • Postavit komiksovou paneláž tak, aby se příběh dobře četl, pracoval s atmosférou a nenudil.
 • Rozšíříte svoji paletu oblíbených nástrojů, postupů i kompozičních schémat a osaháte si základy risografie.

Kdo kurz vede?

VOŠ, Kurzy

Barbora Müllerová

baramullerova-0079-edit

Barbora Müllerová působí jako ilustrátorka, knižní designérka a kurátorka festivalu ilustrace a komiksu LUSTR. Věnuje se především tvorbě pro neziskové organizace zabývající se lidskými právy nebo životním prostředím, ilustrování populárně-naučné přírodovědné literatury, dětských knížek a příležitostně také kulturních periodik. V posledních letech experimentuje i s komiksem, publikovala například ve finské antologii Kuti nebo v českém komiksovém fanzinu XRX. V letech 2017-2022 pedagogicky působila na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, od roku 2022 vyučuje ilustraci na VOŠ Scholastika. Ilustraci a komiksu se věnuje také jako teoretička a kurátorka: v rámci doktorského studia na FUD UJEP se věnovala strategiím společensky angažované ilustrace a komiksu, jako kurátorka připravila řadu výstav v Česku i v zahraničí a od roku 2020 má na starosti hlavní výstavní sekci největší české oborové přehlídky LUSTR. Od roku 2022 je součástí Akademie designu ČR a v rámci ankety Czech Grand Design zasedá v porotě vybírající Ilustrátora roku. Díky zkušenostem z vlastní tvorby i z kurátorské práce dokáže kurzistům nabídnout jak praktické know-how, tak bohatý přehled o tom, co se zrovna děje na poli ilustrace a komiksu u nás, i v zahraničí.

Máte na vyučujícího dotaz?
Zanechte nám svůj e-mail a my se vám ozveme.Cena kurzu: 9.800Kč

Cena kurzu:
9.800


Jak se přihlásit na kurz?

 • 1

  Vyplňte online přihlášku na našem webu. Dále pokračujte v zápisu na webu nebo následujte instrukce ve Vašem emailu.

 • 2

  Pro dokončení zápisu zaplaťte rezervační poplatek k potvrzení vašeho místa nebo zaplaťte rovnou celý kurz.

 • 3

  Po obdržení celé částky již budete studentkou nebo studentem Scholastiky a my vás budeme kontaktovat s informacemi o zahájení výuky.


Přihláška na kurz

Přihlášky na letní semestr jsou uzavřeny. Těšíme se na vás v zimním semestru 2024.

Máte-li jakékoliv dotazy, týkající se kurzů Scholastika, obraťte se na nás prostřednictvím e-mailu kurzy@scholastika.cz


 • Kdy na Scholastice začínají kurzy?

  Kurzy jsou vždy semestrální. V zimním semestru začínají v polovině října a letní semestr bývá zahájen na přelomu února a března. Letní semestr 2024 začíná v týdnu od 26/2 2024.

 • Jak často probíhají kurzy?

  Kurzy probíhají 1x týdně, vyjma dějin umění.

 • Jsou nějaké slevy v případě kombinace kurzů?

  Základní cena za kombinaci 2 kurzů je 16 500 Kč. Za kombinaci tří kurzů 22 500 Kč. Pro více informací nás kontaktujte na kurzy@scholastika.cz.

 • Je možné využívat prostor Scholastiky i v čase mimo výuku?

  Ano, motivujeme studenty k práci na školních zadáních i na vlastních projektech. Scholastika je po domluvě otevřena každý všední den v čase 12–20 hod.

 • Získám absolvováním kurzu nějaké osvědčení nebo certifikát?

  Ano, absolvováním daného kurzu získáte tištěný certifikát. Certifikáty vystavujeme na vyžádání po ukončení kurzu v daném semestru.

 • Získám zapsáním na kurz status studenta?

  Při studiu semestrálních kurzů nezískáváte status studenta, protože se nejedná o denní studium. Pokud chcete studovat denní studium na Scholastice, přihlaste se k nám na Vyšší odbornou školu.


×