Ateliér grafického designu A
Rozvíjejte své praktické i kreativní dovednosti v oblasti grafického designu pod vedením Kláry Zápotocké.
Kurz bude přímo závislý na struktuře účastníků a účastnic. Na základě individuálních zkušeností si určíme cíle, kterých chceme v průběhu semestru dosáhnout. Budeme se držet společné tématické linky a projektům se budeme věnovat formou, která je jednotlivým účastníkům blízká. V inspirační rovině budeme vycházet z prostředí, ve kterém se běžně pohybujeme.
Zajímá nás proces a systém práce designéra – na počátku se budeme zabývat myšlenkou, smyslem a účelem daného projektu. Výsledná forma individuálních výstupů může být různá. Nebudeme plnit pomyslné přání klienta – chceme najít autentický přístup, za kterým si můžeme stát, a který nám tak dá jistotu k prezentaci a obhajobě. Každý realizovaný projekt prochází často komplikovaným procesem schvalování – to nás také zajímá. Budeme společně diskutovat, ptát se, vést kritickou debatu. Z praktického hlediska nás čeká prozkoumání různých disciplín grafického designu – zpracování tiskoviny (sazba časopisu / zinu), značka, vizuální identita – její principy a aplikace, plakát, obalový design.
-
●
DOPORUČENÍ: Pro tento kurz doporučujeme základní znalosti programů Adobe. Kurz se zaměřuje na hledání koncepčních řešení a neobsahuje výuku grafických programů. Pro osvojení práce s programy doporučujeme naše kurzy Adobe a Figma.
-
●
Rozdělení kurzu grafického designu na ateliéry A a B neslouží k rozdělení účastníků na začátečníky a pokročilé. Rozdíl spočívá v přístupu lektorek, které jednotlivé ateliéry vedou.
Co se v kurzu naučíte?
- Základní principy grafického designu.
Seznámení a práce se základními grafickými prostředky – informace, písmo, obraz, barva, formát, zkratka, kompozice.
- Rozličné přístupy a formy zpracování projektů.
Digitální i analogové prostředí, experiment s různorodými zdroji – DIY, koláž, tisk, fotografie, digitální prostředí.
- Koncepční přístup k práci.
Od myšlenky k realizaci: zpracování tiskoviny (sazba časopisu / zinu), značka, plakát, obal – podle obsahového zaměření. Diskuze, obhajoba, kritika.
Kdo kurz vede?
Klára Zápotocká

Klára Zápotocká je grafická designérka se zálibou v okrajových, pokleslých a jinak autentických formách, černém humoru, šumperácích a funerální typografii.
Zaměřuje se na úpravu knih, vizuální systémy a obalový design, a to hlavně pro kulturní instituce (Divadelní ústav, Národní galerie v Praze, Kunsthalle Praha, Galerie Klatovy / Klenová, Máš umělecké střevo?), neziskový sektor (Energeia, Nadační fond Impuls, Meta o.p.s.), kávovou a naturálně-vinnou scénu (7shotscoffee, Milan Nestarec, Pivnica Čajkov, United Cellars of Tekov).
Životopisně Malostraňačka, skautka, absolventka nedělní školy, Střední průmyslové školy grafické (obor restaurátorství a konzervátorství) a Prague College (School of Art & Design). Její absolventská práce, katalog sbírky Domácí umění (Český lidový design 2. poloviny 20. století) byl oceněn v soutěži Nejkrásnější české knihy. Domácímu umění jakožto přehlíženému, ale o to víc fascinujícímu žánru, se Klára věnuje i nadále jako členka stejnojmenného sdružení, které se zabývá katalogizací, popularizací a pořádáním výstav těchto svérázně svépomocných dekoračně-užitných artefaktů československého socialismu.
Pod hlavičkou vlastního podpultového nakladatelství Deset Deka Dekadence vydává kromě řady plakátů a autorských tisků také česko-anglický slovník s hvězdičkou „Odborný jazykový rádce ve věcech delikátních“.
V roce 2015 spoluzaložila grafické studio Breisky, v rámci něhož se podílela na designu řady výtvarných publikací a vizuálních identit kulturních akcí. Na jaře 2023 zakládá vlastní grafické studio Deset Deka Design.
Máte na vyučujícího dotaz?
Zanechte nám svůj e-mail a my se vám ozveme.
-
Letní semestr 2025 začíná v týdnu od 24. 2. 2025!
-
Ateliér probíhá každé pondělí 17.00–20.00
Cena kurzu: 9.800Kč
Cena kurzu: 9.800
-
Pravidelná výuka 1x týdně v délce 3 hodin
-
15 lekcí za zimní semestr 2023
-
Možnost zapůjčení počítače s programem na lekci (Zajištění rezervace počítače na celý kurz za poplatek 900 Kč)
-
Možnost individuální práce v zázemí školy po předchozí domluvě
-
Přístup do školní knihovny včetně zápůjčky knih pro domácí studium
-
Certifikát udělený po absolvování kurzu (na vyžádání)
Nenechte si ujít
Jak se přihlásit na kurz?
- 1
Vyplňte online přihlášku na našem webu. Dále pokračujte v zápisu na webu nebo následujte instrukce ve Vašem emailu.
- 2
Pro dokončení zápisu zaplaťte rezervační poplatek k potvrzení vašeho místa nebo zaplaťte rovnou celý kurz.
- 3
Po obdržení celé částky již budete studentkou nebo studentem Scholastiky a my vás budeme kontaktovat s informacemi o zahájení výuky.
Přihláška na kurz
Kapacita kurz je naplněna. Těšíme se na vás v zimním semestru, který začne v říjnu 2025! Máte-li jakékoliv dotazy týkající se kurzů Scholastika, neváhejte nás kontaktovat e-mailem na adresu kurzy@scholastika.cz.
-
Kdy na Scholastice začínají kurzy?↓
Kurzy jsou vždy semestrální. V zimním semestru začínají v polovině října a letní semestr bývá zahájen na přelomu února a března. Konkrétní termíny naleznete v sekci Pro zájemce.
-
Jak často probíhají kurzy?↓
Scholastika pořádá 2 semestry kurzů ročně. Kurzy probíhají 15–16 týdnů vždy 1x týdně.
-
Jsou nějaké slevy v případě kombinace kurzů?↓
Ano! Veškerá cenová zvýhodnění naleznete v sekci Pro zájemce – Ceník.
-
Je možné využívat prostor Scholastiky i v čase mimo výuku?↓
Ano, motivujeme studenty k práci na školních zadáních i na vlastních projektech. Scholastika je po domluvě otevřena každý všední den v čase 12–20 hod.
-
Získám absolvováním kurzu nějaké osvědčení nebo certifikát?↓
Ano, absolvováním daného kurzu získáte tištěný certifikát. Certifikáty však vystavujeme pouze na vyžádání po ukončení kurzu v daném semestru.
-
Získám zapsáním na kurz status studenta?↓
Při studiu semestrálních kurzů nezískáváte status studenta, protože se nejedná o denní studium. Pokud chcete studovat denní studium na Scholastice, přihlaste se k nám na Vyšší odbornou školu.
-
Mohu si zapůjčit počítač s programy?↓
V ceně kurzu není obecně zahrnuto zapůjčení školního počítače s potřebnými programy. Pokud máte zájem o kurzy, u nichž je předpokladem pro účast počítač a konkrétní software (např. Kurzy grafických programů, 3D animace, grafického designu…) a nevlastníte vlastní přenosný počítač, je možné si za poplatek 900 Kč rezervovat školní počítač (notebook Dell s operačním systémem Windows) na celý semestr. Počítač je následně možné užívat pouze v prostorách školy, tzn. přímo na lekci, případně před lekcí, pokud potřebujete zpracovat nějaké zadání.
Zápůjčky domů nejsou možné, protože vybavení využívají i další studenti a studentky školy či kurzů. Více v sekci Pro zájemce.