scholastika_dejinyumeni-0162-kopie
Cyklus přednášek

Cyklus přednášek z dějin umění (online)

Naučte se přemýšlet o umění nejen v kontextu jeho historie a vývoje.

Máte rádi výtvarné umění a rádi byste mu porozuměli? Zajímá Vás, proč umělecká díla vypadají, jak vypadají? Cítíte se občas v galeriích ztraceni a příliš nechápete, co mají okolní díla znamenat? Na kurzu dějin umění na Scholastice zjistíte, že umění dělalo a stále dělá mnohem víc, než je „krásné.“ Připravili jsme pro Vás nedělní kurz, kde si osvojíte základy formální analýzy, naučíte se poznávat jednotlivé slohy a především, naučíte se o umění přemýšlet. Každou druhou neděli se sejdeme ke třem přednáškám: 1. Při poznávačce se společně naučíme na umění koukat a osvojíme si termíny a koncepty, které vám umožní si jednotlivá díla zařadit do chronologie dějin umění. 2. Na Ikonografii se vždy zaměříme na jedno téma a ukážeme si, jak se v různých epochách a kontextech zobrazovalo a jaké vedlejší významy neslo. 3. A konečně, poslední přednáška každého setkání bude věnována konkrétnímu tématu z dějin umění. V tomto semestru budeme mluvit o velikánech a velikánkách, na které ale dějepis umění pozapomněl.


What awaits you in the course

 • Základy formální analýzy
 • Poznávat jednotlivé slohy
 • Přemýšlet o umění

Who is the lecturer

Public Courses

Jitka Šosová a Markéta Ježková

dsc8922-edit-400x400-c-default

Jitka Šosová je absolventka dějin umění na Univerzitě Karlově a dějin a teorie designu a nových médií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Dlouhodobě působí v Národní galerii Praha a rovněž spolupracuje s dalšími muzei a galeriemi, například s pražským Museem Kampa či s Galerií Klatovy/Klenová, jako kurátorka a lektorka. Zabývá se především vizuální kulturou a uměním od 60. let do současností a metodologií dějin umění. Přispívá do tištěných i online médií, publikovala také řadu odborných textů.

Markéta Ježková absolvovala studium dějin umění, estetiky a francouzského jazyka na FF Univerzitě Karlově a ULB v Bruselu. Věnuje se především umění renesance a manýrismu a fenoménu panovnických sbírek 16.–⁠20. století. Více než deset let spolupracuje s oddělením vzdělávání Národní galerie v Praze a působí v Centru Studia Rudolphina Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Máte na vyučujícího dotaz? Zanechte nám svůj e-mail a my se vám ozveme.

Kliknutím na tlačítko „Zanechat adresu” souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.Course price: 5.500Kč

Course price:
5.500


How to send an application for a course?

 • 1

  Make sure that it is possible to attend the course in English by sending an inquiry to kurzy@scholastika.cz.

 • 2

  Complete the online application on our website. You will then receive an email asking you to pay the reservation fee. Pay the reservation fee of 700 CZK. The fee must be paid within 24 hours of receiving the invitation. After paying the booking fee, we will contact you back with instructions for paying the remaining part of the course fee and other information.

 • 3

  Pay the rest of the course fee. The remaining part of the course must be paid within 5 working days of receiving the invitation.

Simply submitting an online application does not guarantee you a place in the given course, a reservation fee must be paid. The booking fee is deducted from the total price of the course and is non-refundable. General terms and conditions can be found here. If you have any questions regarding Scholastika courses, please contact us by e-mail at kurzy@scholastika.cz


Application

The course capacity is already full! It will be possible to enrol in the next semester in October 2023


FAQ

Frequently Asked Questions


×