Nabídka kurzů

Více

Pro zájemce o kurzy

Více

Lektoři kurzů

Více

Kurzy Scholastika

Veřejné večerní kurzy jsou určeny všem, kdo chtějí poznat umění a design v praxi. Probíhají formou semestrální ateliérové výuky a jsou doplněny o řadu doprovodných aktivit. Studenti kurzů tak mohou mimo jiné navštěvovat přednášky hostů Scholastiky, účastnit se komentovaných prohlídek kulturních institucí nebo výstav v malých nezávislých galeriích. Několikrát ročně pro studenty pořádáme zahraniční zájezdy za uměním a designem (např. Benátské bienále, milánský Salone del Mobile nebo berlínský Gallery Weekend). Prostory a zázemí Scholastiky jsou (po individuální domluvě) všem studentům k dispozici pro vlastní tvorbu a další kreativní rozvoj.

Lektory kurzů jsou jedni z nejlepších designérů a umělců současné scény. Se Scholastikou se spojují jména jako například Alice Klouzková (módní návrhářka, zakladatelka značky Sistersconspiracy), ilustrátor David Böhm, fotograf Jiří Thýn, teoretik designu a žurnalista Adam Štěch, šperkařka Viktorie Beldová nebo studio Herrmann & Coufal.

Kurzy umění a designu Scholastika slouží nejen pro zdokonalení vlastní kreativní tvorby nebo znalostí z kulturních dějin, ale také jako přípravný (nultý) ročník pro úspěšné přijetí na vysoké umělecké školy. Na pohovory se můžete připravit pod vedením Radka Brousila v ateliéru Intermediální tvorby, kde Vám pomůžou i s přípravou portfolia domácích prací.
Naši pedagogové dbají na to, aby každý student dokázal přenést získané teoretické znalosti do své vlastní praxe a získal tak v našich kurzech nové umělecké a designérské dovednosti.

Práce studentů kurzů jsou v každém semestru veřejně prezentovány na školních nebo galerijních výstavách, díky kterým studenti získávají další důležité zkušenosti z instalační a výstavní praxe.

Na konci každého semestru probíhají interní klauzurní obhajoby v rámci jednotlivých ateliérů. Studenti se tak naučí prezentovat své finální práce před svými spolužáky a přizvanými pedagogy.

Nabídka
kurzů

Kurzy umění a designu již od roku 2012 učí své studenty kreativitě, seberealizaci a pomáhají tak přiblížit uměleckou scénu širší veřejnosti. Jako lektoři vás kurzy provedou jedni z nejlepších českých umělců a designérů. Pro svou kvalitu a neustálou aktuálnost jsou proto kurzy Scholastika navštěvovány nejen širokou veřejností s chutí rizvíjet své skryté kreativní nadání, ale také lidmi "z oboru" i studenty středních a vysokých uměleckých škol.

Ateliér fotografie a videa

Více +

Ateliér grafického designu 1

Více +

Ateliér grafického designu 2

Více +

Ateliér intermediální tvorby

Více +

Ateliér kamery a střihu

Více +

Ateliér kresby a ilustrace

Více +

Ateliér módního designu

Více +

Ateliér malby

Více +

Ateliér produktového designu

Více +

Ateliér sochy

Více +

Ateliér šperku

Více +

Ateliér textilní tvorby

Více +

Interiérový design

Více +

Choreografie a analýza pohybu

Více +

Cyklus přednášek z dějin designu

Více +

Cyklus přednášek z dějin umění

Více +

Game Design: Unreal

Více +

Kurz 3D animace

Více +

Kurz grafických programů Adobe

Více +

Lektoři
kurzů

Viktorie Beldová a Jiří Belda
Viktorie Beldová a Jiří Belda
David Böhm
David Böhm
Ivan Boroš
Ivan Boroš
Radek Brousil
Radek Brousil
Vojtěch Buchta
Vojtěch Buchta
Daniela Danielis
Daniela Danielis
Lukáš Franz a Radek Pokorný
Lukáš Franz a Radek Pokorný
Eduard Herrmann a Matěj Coufal
Eduard Herrmann a Matěj Coufal
Hana Polanská Turečková a Marie Gourdain
Hana Polanská Turečková a Marie Gourdain
Klára Hegerová
Klára Hegerová
Jitka Šosová a Markéta Ježková
Jitka Šosová a Markéta Ježková
Pavel Karous
Pavel Karous
Alice Klouzková
Alice Klouzková
Jitka Mikulicová
Jitka Mikulicová
Adam Štěch
Adam Štěch
Markéta Steinert
Markéta Steinert
Jiří Thýn
Jiří Thýn
Ondřej Vavrečka
Ondřej Vavrečka

Pro zájemce o umělecké kurzy

Kurzy jsou určeny široké veřejnosti bez rozdílu věku a znalostí. Slouží nejen pro zdokonalení vlastní kreativní tvorby a rozšíření uměleckých a designerských dovedností, ale také jako příprava pro úspěšné přijetí na vysoké umělecké školy.

 

V rámci kurzu získáte

 • pravidelnou výuku ve vybraném ateliéru 1x týdně v délce 2–3 hodin
 • 16–18 ateliérových schůzek nebo přednášek za 1 semestr
 • možnost individuální práce v zázemí školy, po domluvě každý den v čase 12–20 hodin

 

Další výhody

 • pravidelné přednášky hostů Scholastiky z oblasti umělecké a designérské scény
 • možnost zúčastnit se školních zahraničních výletů za uměním a designem
 • přístup do školní knihovny včetně zápůjčky knih pro domácí studium
 • slevy z celkové ceny pro zájemce o více kurzů
 • tištěný diplom – certifikát udělený po absolvování kurzu

 

Den otevřených dveří kurzů Scholastika

Den otevřených dveří proběhne v úterý 22. září 2020 od 17 hodin ve 2. patře Scholastiky (Římská 12, Praha 2). Představíme Vám prostory školy, jednotlivé ateliéry, nové i stávající pedagogy. Rádi Vám osobně odpovíme na Vaše dotazy a především představíme vzdělávací plán na zimní semestr 2020.

 

Průběh kurzů

Zimní semestr kurzů začíná 12. října 2020 a trvá 16-18 týdnů, kurzy neprobíhají o státních svátcích. Zakončení formou klauzur proběhne v únoru 2021.

Snažíme se zajistit bezpečné prostředí účastníků i lektorů, proto je konání všech kurzů podmíněno nošením roušek a každodenní dezinfekcí ateliérů a učeben. V případě stupňovaných hygienických opatření se kurzy budou konat distanční formou (v případě softwarových a teoretických zaměření) či hybridní formou (v liché týdny osobně, v sudé týdny prostřednictvím digitálních platforem).

 

Zápis do kurzů

Pro úspěšný zápis do kurzu nejprve vyplňte přihlášku, kterou naleznete ZDE. Budeme Vás kontaktovat zpět s informacemi pro zápis do kurzu, podklady k platbě a kontaktem na pedagoga kurzu. Samotné odeslání přihlašovacího formuláře Vám nezajišťuje místo v daném kurzu, je třeba se dostavit i k zápisu a uhradit členský příspěvek za semestr.

Umělecké kurzy jsou zajišťovány spolkem Scholastika, z. s. – stanovy ke stažení ZDE.

Den otevřených dveří pro zimní semestr proběhne v úterý 22. září 2020 od 17 hodin ve 2. patře Scholastiky (Římská 12, Praha 2). Zimní semestr kurzů začíná v 12. října 2020, zápisy přihlášených studentů do kurzů budou probíhat od 29. září do 1. října 2020.

Členský příspěvek

 • 9 500 Kč
  za kurzy: 3D animace, Fotografie a video, Grafický design, Grafické programy Adobe, Game design, Choreografie a analýza pohybu, Interiérový design, Módní design, Kamera a střih, Produktový design, Šperk, Textilní tvorba
 • 8 500 Kč
  za kurzy: Intermediální tvorba, Kresba a ilustrace, Malba, Socha
 • 8 000 Kč
  za cyklus přednášek: Dějiny designu
 • 5 000 Kč
  za cyklus přednášek: Dějiny umění

Pokud je členský příspěvek hrazen pomocí služby Benefit Plus nebo jiných zaměstnaneckých benefitů, navyšuje se členský příspěvek o 15 % jeho původní výše.

Cenová zvýhodnění

1 absolvovaný semestr = 5 % sleva na další semestr
2–3 absolvované semestry = 10 % sleva na další semestr
4 a více absolvovaných semestrů = 15 % sleva na další semestr

Kombinace 2 ateliérů: 15 000 Kč
Kombinace 3 ateliérů: 18 000 Kč

Předčasné ukončení kurzů

Při vrácení členského příspěvku se vždy odečítá administrativní poplatek ve výši 700 Kč.
Do 2 týdnů od začátku semestru se vrací členský příspěvek snížený o administrativní poplatek a proběhlé lekce. Poté a do 1 měsíce od začátku semestru se vrací pouze 50 % z členského příspěvku, mínus administrativní poplatek. Později se již členský příspěvek nevrací.

Snažíme se zajistit bezpečné prostředí účastníků i lektorů, proto je konání všech kurzů podmíněno nošením roušek a každodenní dezinfekcí ateliérů a učeben. V případě stupňovaných hygienických opatření se kurzy budou konat distanční formou (v případě softwarových a teoretických zaměření – 3D animace, Dějiny designu, Dějiny umění, Game design, Grafický design, Grafické programy Adobe a Interiérový design ) či hybridní formou (v liché týdny osobně, v sudé týdny prostřednictvím digitálních platforem).

Přihláška Kurzy Scholastika

Pro ceny a více informací o kurzech scrollujte, prosím, výše na stránce.

Pondělí
Šperk

17.00–20.00

Fotografie a video

17.00–20.00

Textilní tvorba

17.00–20.00

Malba

17.30–20.30

Produktový design

17.30–20.30

Úterý
Interiérový design

17.00–20.00

Socha

17.00–20.00

Grafický design I

17.30–20.30

Grafický design II

17.30–20.30

Dějiny designu

18.00–20.00

Středa
Módní design

17.00–20.00

Intermediální tvorba

17.00–20.00

3D animace

17.00–20.00

Kamera a střih

17.00–20.00

Čtvrtek
Game design: Unreal

16.00–19.00

Ilustrace a kresba

17.00–20.00

Grafické programy ADOBE

17.00–20.00

Víkend
Choreografie a analýza pohybu
Dějiny umění


Otázky a odpovědi

Jak se mohu přihlásit ke studiu na kurzy? 

Prvním krokem je vyplnění a odeslání online přihlášky, která je uvedena výše na těchto webových stránkách. Následně Vás budeme informovat o jejím přijetí, zápisu do daného kurzu a úhrady členského příspěvku.

Je na kurzy nějaký příjímací pohovor?

Od zimního semestru 2018 jsou zájemci o studium na kurzech přijímání bez nutnosti absolvování příjímacího pohovoru.
 

Co zahrnuje členský příspěvek?

Členský příspěvek zahrnuje výuku 1x týdně po dobu 3 hodin v daném semestru, který zpravidla trvá 16–18 týdnů. Také zahrnuje možnosti využívat prostory Scholastiky (každý den v čase 12–20 hod, nebo po individuální domluvě), účastnit se přednášek zajimavých českých i zahraničních hostů nebo školních výletů do zahraničí za uměním a designem (Benátské bienále, Salone del Mobile, Berlin Gallery Week atd.) a přístup do školní knihovny.

Je možné využívat prostory Scholastiky i v čase mimo výuku?

Ano, motivujeme studenty k práci na školních zadáních i na vlastních projektech. Scholastika je otevřena každý den v čase 12–20 hod, nebo po individuální domluvě.

Pro koho je studium na kurzech určeno?

Kurzy jsou určeny široké veřejnosti. Studují u nás absolventi středních i vysokých škol, zájemci o studium na uměleckých vysokých školách, lidé z oboru, kteří se chtějí ve své tvorbě a práci rozvíjet a lépe orientovat na umělecké a designérské scéně, ale i lidé, kteří si vybrali daný kurz čistě jako zájmovou aktivitu.

Připraví mě kurzy na přijímací řízení na vybranou uměleckou vysokou školu?

Ano, je to jedním z našich cílů. Snažíme se studenty připravit po teoretické i praktické stránce pro úspěšnější splnění přijímacích řízení na umělecké vysoké školy. V předchozích letech bylo někol studentů Scholastiky přijato na AVU, VŠUP, FaVu, FAMU, UJEP atd. V současnosti je pro tuto přípravu určen i Ateliér intermediální tvory pod vedením umělce Radka Brousila.

Získám absolvováním kurzu nějaké osvědčení nebo certifikát?

Ano, absolvováním daného kurzu získáte tištěný certifikát, který je na přání - ne všichni studenti jej chtějí.

Designblok 20′
Designblok 20′
Den otevřených dveří – kurzy
Den otevřených dveří – kurzy
Pod jižním sluncem: Kalifornský modernismus v SCHOKOLO
Pod jižním sluncem: Kalifornský modernismus v SCHOKOLO
Zimní semestr kurzů 2020
Zimní semestr kurzů 2020
SCHOKOLO – Modern Architecture and Interiors
SCHOKOLO – Modern Architecture and Interiors
Klauzurní výstava letního semestru 2020
Klauzurní výstava letního semestru 2020
DiS. – absolventská výstava v Hauch Gallery
DiS. – absolventská výstava v Hauch Gallery
Termín pro podání přihlášky na VOŠ Scholastika
Termín pro podání přihlášky na VOŠ Scholastika
Zobrazit všechny novinky